7:07 ق.ظ

شنبه 14 تیر 1399

مجموعه صنعت برق

به گزارش صنعت نیوز، وزیر نفت گفت: بهره بردادی از ۱۱ فاز جدید پارس جنوبی با لطف خداوند امکانپذیر شده است.

بیژن زنگنه امروز در آیین گشایش بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با بیان اینکه ظرفیت تولید پارس جنوبی در این دوره زمانی ۲ برابر شده است، گفت: در پایان سال ۹۱، ظرفیت تولید روزانه ۲۸۵ میلیون مترمکعب بود که این میزان در پایان سال ۹۵ به ۵۷۵ میلیون در روز رسید.

وی افزود: با توجه به ظرفیتی که برای تولید گاز در پارس جنوبی اضافه شد، سهم سوخت مایع در سبد مصرفی نیروگاه‌ها به شدت کاهش یافت و از ۴۳ درصد در سال ۹۲ به کمی بیش از ۱۰ درصد در سال ۹۵ رسید.

وزیر نفت به گاز تحویلی به نیروگاه‌ها اشاره کرد و گفت: گاز تحویلی به نیروگاه‌ها از ۳۶ میلیارد مترمکعب در سال ۹۲ به بیش از ۶۲ میلیارد مترمکعب در سال ۹۵ افزایش پیدا کرد.

وی با بیان این که ایران از واردکننده نفت گاز در سال ۹۲ به صادرکننده مهم این فرآورده نفتی در سال ۹۵ تبدیل شده است، افزود: در سال ۹۵، ۵۰ میلیون لیتر توانستیم نفت کوره صادر کنیم.

گازرسانی روزانه به ۱۰ روستا

زنگنه به گازرسانی به روستا‌ها و شهرهای کوچک نیز اشاره کرد و گفت: سرعت گازرسانی در این طول سه سال و نیم گذشته به سرعت افزایش یافت، همچنین گازرسانی به شهر زاهدان با هزینه بالغ بر ۷۵۰ میلیارد تومان به انجام رسید.

وی افزود: میزان گازرسانی به روستا‌ها از ۱۴ هزار روستا در سال ۹۲ به بیش از ۲۳ هزار روستا رسیده است، یعنی نزدیک ۹ هزار روستا؛ که تقریبا شامل روزانه ۱۰ روستا می‌شود.

وی تصریح کرد: این میزان گازرسانی بدون اتکا به منابع بودجه عمومی بوده است و فقط با تامین مالی از طریق بند «ق» بودجه سال ۹۳ و ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید بوده است که بسیار کار بزرگی بود که دولت آن را ارائه و مجلس آن را تکمیل و گسترش داد که جای قدردانی دارد.

استفاده قطره چکانی از منابع محدود

وزیر نفت با یادآوری این که وقتی در میانه سال ۹۲ وارد وزارت نفت شدم، نه فرد ناآشنایی به نفت بودم و نه در کار سطح وزارت فرد کم سابقه‌ای بودم، افزود: آنچه در که در نفت دیدم مرا شگفت زده کرد، وضع آن روز برای قابل تصور نبود.

زنگنه با اشاره به این که در مقطع سال ۸۹ تا ۹۱، بیشترین گشایش‌های مالی برای صنعت نفت ایجاد شده بود، اظهار کرد: بعید می‌دانم در هیچ دورانی از صنعت نفت، این میزان منابع مالی وارد صنعت نفت شده و به نحوی ناکارآمد هم هزینه شده باشد.

وی تصریح کرد: وقتی ما وارد وزارت نفت شدیم چندان منابع مالی وجود نداشت، از عمر تحریم‌ها کمتر از یکسال گذشته بود و سقوط قیمت نفت هم بر مشکلات ما اضافه کرده بود، اما چاره‌ای جز ادامه کار وجود نداشت و با سرسختی و پیگیری و به اصطلاح قطره چکانی منابع بسیار محدود و همت همه همکاران و مجموعه پیمانکاران و سازندگان توانستیم به لطف خداوند متعال به موفقیت‌های بزرگی دست یابیم.

وزیر نفت در ادامه همگان را به مشارکت فعال در انتخابات پیش رو به اقتضای یک وظیفه ملی دعوت کرد و گفت: هر رای در این انتخابات تاثیرگذار و آینده شما و فرزندانتان در گرو حضور و مشارکت فعال در این انتخابات است.

بیژن زنگنه امروز در آیین گشایش بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با بیان این مطلب افزود: شما هستید که تصمیم می‌گیرید ایران آینده، چگونه و با چه سیاست و راهبردی اداره شود.

وی گفت: بسیار مهمتر از افراد، مسیری است که شما انتخاب کنید، این که ایران در چه مسیری و به چه سمت و سویی حرکت کند، آینده ما، شما و به‌ویژه فرزندانمان در گرو تصمیم ما در ۲۹ اردیبهشت است.

سرعت افزایش برداشت از میدان‌های مشترک

وزیرنفت در ادامه به توسعه میدان‌های مشترک به‌عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای وزارت نفت در دولت اشاره کرد و گفت: در میدان‌های غرب کارون (آزادگان، یادآوران، یادآوران) تولید نفت از ۷۰ هزار بشکه در روز در تیرماه سال ۹۲ به نزدیک ۲۸۰ هزار بشکه در روز در اسفندماه سال ۹۵ رسیده است.

وی افزود: از لایه نفتی پارس جنوبی برداشتی پیش از این دولت برداشتی وجود نداشت که در فروردین امسال ۲۵ هزار بشکه از این لایه برداشت صورت گرفته است.

وزیرنفت همچنین میزان برداشت از میدان آذر به‌عنوان یکی از میدان‌های مشترک ایران را در اسفندماه امسال ۱۵ هزار بشکه در روز عنوان کرد.

سهممان را از بازار نفت پس گرفتیم

زنگنه دیگر دستاورد موفق وزارت نفت را که در سایه گشایش‌های برجام ایجاد شد، بازگشت ایران به بازار جهانی نفت عنوان کرد، افزود: تولید و صادرات نفت ایران پس از اجرای برجام، بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش یافت و ما توانستیم سهمی را که از دست رفته بود و خطر آن می‌رفت که این سهم برنگردد، پس بگیریم.

وی به افزایش تولید محصولات پتروشیمی در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: حجم تولید محصولات پتروشیمی دراین دولت تاکنون بیش از پنج میلیون تن افزایش یافته است و با طرح‌هایی که تا پایان این دولت افتتاح می‌شود این رقم به ۹ میلیون تن می‌رسد و امیدواریم در تابستان امسال، واحد متانول مرجان با ظرفیت ۱، ۶ میلیون تن به بهره برداری برسانیم و بدین ترتیب نزدیک ۱۰. ۵ میلیون به ظرفیت نهایی تولید پتروشیمی کشور در دوره چهار ساله افزوده می‌شود.

به زودی یکی از قرادادهای ساخت داخل امضا می‌شود

وزیر نفت، آغاز تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس را از دیگر موفقیت‌های دولت دانست که با مشکلات فراوانی روبه‌رو بود، اما با سرسختی وزارت نفت انجام شد.

زنگنه، ساخت داخل ۱۰ قلم کالای اصلی مورد نیاز بخش نفت را از دیگر برنامه‌های مهم وزارت نفت عنوان کرد و گفت: در این زمینه، در بیشتر موارد قراردادهای متعدد با سازندگان داخلی و در مواردی به صورت اشتراک سازندگان داخلی و خارجی امضا شده است و امیدوارم به‌زودی یکی از قرارداد‌ها در زمینه ساخت داخل برای لوله‌های مقاوم در برابر خوردگی امضا شود تا ایران در تولید این نوع کالا بی نیاز از واردات شود و همچنین به بازارهای صادراتی ورود کند.

صنعت نفت ایران آماده جهش به پیش است

وی ادامه داد: با قاطعیت اعلام می‌کنم که صنعت نفت ایران برای یک جهش به پیش، آماده است؛ چنانچه امروز مشاهده می‌شود، سازندگان و پیمانکاران داخلی مرتبط با صنعت نفت توانایی بالایی دارند.

وزیر نفت با اشاره به این که ظرفیت‌های امروز صنعت نفت ایران در زمینه سازندگان و تولیدکنندگان داخلی با گذشته قابل مقایسه نیست، اظهار کرد: این ظرفیت‌ها نه تن‌ها می‌توانند در توسعه صنعت نفت ایران بلکه در صورت ایجاد فضای مناسب روابط بین المللی، در منطقه هم نقش سازنده و مناسبی را برعهده گیرند.

به گفته زنگنه، توسعه کسب و کار در حوزه وسیع و تعیین کننده نفت، شامل بخش‌های بالادستی و پایین دستی در زمینه‌های ساخت و ساز اعم از پیمانکاری، ساخت تجهیزات تا خدمات فنی مانند حفاری و زیرمجموعه آن نیازمند تعریف و اجرایی کردن پروژه‌های مهم است که فناوری پیشرفته و منابع مالی بالا نیز لازمه اجرای این پروژه هاست.

ضرورت بازسازی تاسیسات نفتی

وزیرنفت با بیان این که در بخش بالادستی باید به چند کار مهم پرداخته شود، تصریح کرد: نخست، افزایش ضریب بازیافت مخازن نفتی و برداشت نفت با تاکید بر توسعه میدان‌های مشترک، دوم، نوسازی تاسیسات نفتی که بخش مهمی از تاسیسان صنعت نفت فرسوده شده است و نیاز به نوسازی کامل دارند.

وی ادامه داد: در بخش پایین دستی نیز باید جهش دوم در صنعت پتروشیمی را که آغاز شده است به سرانجام رساند و در بخش پالایشی نیز باید ظرفیت پالایشی به سه میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی در روز برسد.

به گفته زنگنه، موضوع بهینه سازی مصرف انرژی نیز بسیار مهم است و اشتغالزاست؛ که از جمله خواسته‌های مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی است.

قراردادهای جدید نفتی سکویی برای توسعه پیمانکاران داخلی

وزیر نفت با اشاره به الگوی جدید قراردادهای نفتی، این قرارداد‌ها را عامل اصلی برای ایجاد موج قوی برای فعال کردن همه پیمانکاران و سازندگان داخلی عنوان کرد و افزود: عده‌ای گمان می‌کنند زمانی که می‌گوییم قراردادهای نفتی یعنی اتکای به خارج، در حالی که بیشترین تاکید ما در این قرارداد‌ها بر روی سازندگان داخلی است، از جمله این که شرکتهای ایرانی می‌توانند به صورت مستقیم در بخش‌هایی که توانمند هستند با صنعت نفت قرارداد امضا کنند و هم این که الزاما در همه موارد باید یک شرکت اکتشاف و استخراج ایرانی در کنار اگر شرکت‌های خارجی می‌آیند حضور داشته باشند؛ ضمن این که سهم عمده کار‌ها از سوی سهم ایرانی اجرا خواهد شد.

زنگنه ادامه داد: تاکیدمان بر این است و ظرفیت‌های داخلی ما نیز اطمینان داشته باشند که ما درصدد هستیم در اجرای قراردادهای نفتی ضمن رسیدن به اهداف خودمان در باره افزایش تولید همراه با برداشت مناسب از میدان‌ها، این قرارداد‌ها را به سکویی برای توسعه و تقویت صنایع داخلی و پیمانکاران داخلی خودمان تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: از منظر جذب سرمایه‌های خارجی و فناوری، بنده برآوردم این است که ما می‌توانیم ظرف ۲ سال حدود ۸۰ میلیارد دلار قرارداد امضا کنیم و این یعنی ارجاع دست کم ۵۰ میلیارد دلار کار به ظرفیت‌های ایرانی؛ اشتغالزایی که این مجموعه ایجاد می‌کند، بسیار اثرگذار است.

وزیر نفت با بیان این که جلسه‌های متعددی با پیمانکاران داخلی و سازندگان داخلی داشتم، تصریح کرد: در این جلسه‌ها گفته شد ضمن این که پیمانکاران و سازندگان داخلی تلاش کنند تا توانمندی خود را ارتقا دهند همکاری میان پیمانکاران و سازندگان داخلی را هم تقویت کنیم.

نفت موتور محرکه اقتصاد ایران

زنگنه گفت: بسیاری بر این اعقتادند که تا صنعت نفت حرکت نکند بقیه بخش‌های اقتصادی هم نمی‌توانند حرکت کنند و این زنجیره نفت می‌توانند و باید موتور پیشران توسعه اقتصاد ایران باشد. ضن این که صنایع پتروشیمی و پالایشگاه‌ها هم از این جنس هستند.

وزیرنفت در ادامه به بخش پتروشیمی نیز اشاره کرد و ادامه داد: بخش نفت مسئولیت تامین خوراک پتروشیمی‌ها را بر عهده دارد و در برنامه ششم هم ۴۰ میلیارد دلار جذب سرمایه‌خارجی در صنعت پتروشیمی عملی است.

زنگنه با بیان این که امسال سال اقتصاد مقاومتی و اشتغال است، ادامه داد: باید تلاش کنیم در این جهت کار خود را به پیش ببریم.

* برای صادرات نفت خام خود مشکلی نداریم

وزیر نفت با تاکید بر این که ایران برای صادرات و بازاریابی نفت خام خود مشکلی ندارد، گفت: قیمت مناسب نفت 55 دلار است.

بیژن زنگنه ظهر امروز در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جریان بازدید از غرفه های شرکت بالادست صنعت نفت در سالن‌های 8 و 9 در جمع خبرنگاران گفت در باره کاهش تولید نفت از سوی کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گفت: هم اکنون علائمی که از سوی تولید کنندگان به ما می رسد نشان از آن دارد که همه مایل به تمدید توافق کاهش عرضه نفت هستند.

وی افزود: فکر می کنم کشورهای غیرعضو اوپک هم با توافق کاهش عرضه نفت همراهی کنند.

زنگنه با اشاره به کمک‌های مجلس شورای اسلامی و شخص علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در باره توسعه میدان‌های مشترک، گفت: همواره مجلس در این زمینه موافق ما بوده است، تاکنون وزارت نفت و کمیسیون‌های مرتبط مجلس ده ها بار نشست‌هایی برای هماهنگی در خصوص قراردادهای جدید توسعه میدان‌های نفت و گاز داشته اند، سرانجام ما با اعمال دیدگاه‌های نمایندگان کار را به جلو برده ایم.

وی گفت: در ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم و آمدن بنده به وزارت نفت هیچ چیز سر جای خودش نبود، به عنوان مثال به هیچ وجه رابطه کارفرما و پیمانکار درست نبود، در این چهار سال ما فقط آورهای ریخته شده را برداشته ایم تا بتوانیم کار کنیم.

زنگنه با بیان این که به تازگی با افزایش تولید ایران در میدان گازی مشترک پارس جنوبی، قطر طی نامه ای خواستار تشکیل کمیته فنی در زمینه توسعه و تولید در این میدان مشترک شده است، گفت: قدرت اقتصادی، فنی و فناوری ما است که همسایگان ما را پای میز مذاکره می آورد، دیپلماسی بدون پشتوانه مقتدر فنی و اقتصادی نمی توان کار را پیش برد.

ایران در پرونده کرسنت تاکنون هیچ گونه جریمه ای نشده است

وی با بیان این که ایران در زمینه پرونده کرسنت تاکنون هیچ گونه جریمه ای نشده است، گفت: هنوز هیچ چیز قطعی نیست، از این رو به هیچ وجه خبری از اعداد نجومی گفته شده نیست، بلکه ما در این زمینه مدعی هستیم که چرا یک عده با بی تدبیری این‌قدر کشور را در معرض خطر قرار داده اند.

اولویت‌های مکانی و فنی وزارت نفت

وی اظهار کرد: اولویت نخست وزارت نفت از نظر مکانی توسعه میدان های مشترک و از نظر فنی بالا بردن ضریب برداشت نفت در همه میدان هاست، بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته برنامه داریم در دولت آینده همه میدان های مشترک تعیین تکلیف شده باشند.

وزیر نفت در باره قراردادهای جدید توسعه میدان های نفت و گاز گفت: اگر بتوانیم در این قراردادها با خارجی ها به توافق برسیم که بیش از 60 درصد از ارزش این قراردادها از سوی شرکت‌های پیمانکاری و سازندگان ایرانی به صورت تضمینی اجرا شود، ظرفیت صنعت نفت کشور به لحاظ کمی و کیفی بسیار بالا خواهد رفت،.

وی ادامه داد: برای رسیدن به این هدف جلسه های زیادی با شرکت‌های پیمانکاری، خدماتی و سازندگان داشته ایم تا آنها کیفیت کار خود را افزایش دهند، ایرانی ها در این قراردادها باید سه عنصر زمان، کیفیت و قیمت را در یک شرایط رقابتی داشته باشند.

زنگنه گفت: هم اکنون شرایطی ایجاد شده که شرکت‌های ایرانی نه تنها کیفیت محصولات خود را افزایش دهند بلکه به سمت بازار های بین المللی صنعت نفت نیز بروند، اگر با تحقق قراردادهای نفتی بتوانیم 50 میلیارد دلار کار و پروژه به شرکت‌های ایرانی واگذار کنیم آنها به طور کلی متحول خواهند شد، البته میلیونی اشتغال ایجاد نمی شود بلکه می توانیم 100 هزار نفر اشتغال ایجاد کنیم، زیرا از اساس صنعت نفت یک صنعت اشتغالزا نیست بلکه صنعتی تولیدی و سرمایه بر است.

وزیر نفت تاکید کرد: شرکت‌های ایرانی هم اکنون در زمینه حفاری، ساخت تجهیزات سنگین و بخشی از ماشین آلات دوار، صنایع دریایی، اجرای تاسیسات سنگین مثل پتروشیمی‌ها وپالایشگاه‌ها بسیار خوب عمل می‌کنند.

اگر برجام نبود، صادرات نفت هم نبود

زنگنه در باره اظهارنظر برخی کاندیداهای ریاست جمهوری در باره تاثیر نداشتن برجام بر توسعه میدان های مشترک همچون پارس جنوبی نیز اظهار کرد: اگر برجام نبود، هم اکنون ایران صادرات نفت نداشت، البته ممکن است برخی بگویند چه بهتر ما می توانیم به اقتصاد غیر نفتی برسیم!

وی ادامه داد: اگر کاندیدایی اعتقاد به اقتصاد بدون نفت دارد، در برنامه های خود بگوید اگر روزی بر سر کار آمد صادرات نفت را صفر می کند تا مردم ببینند می شود کشور را بدون نفت اداره کرد یا نه؟ این ناسپاسی است که از منابع حاصل از صادرات روزانه 2,5 میلیون بشکه استفاده شود و هم به آنهایی که برای تولید آن زحمت می کشند، حرف بد بزنند.

وزیر نفت گفت: توسعه شتابان میدان‌های مشترک جزو مسائل و راهبردهای اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران به شمار می آید و محل مناقشه نیست، اما ما در سال‌های 83 و 84 که تولیدمان به اندازه برخی همسایگان شده بود، کشورهای همسایه قبول کردند که کمیته فنی مشترک در زمینه تولید بهینه تشکیل شود، اما پس از 10 سال که تولید ما عقب افتاد آنها حتی جواب نامه‌های ما رو هم نمی دادند.