۱۰۱۰۰۷_۵۴۶

تولید برق هسته‌ای در ژاپن جان تازه می‌گیرد

 ژاپن بعد از وقوع حادثه در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما در سال ۲۰۱۱، تولید برق هسته‌ای خود را متوقف کرد. اما در سال‌های اخیر مشاهده می‌شود که با فروکش کردن اعتراضات اجتماعی، انرژی هسته‌ای در حال بازپس گیری سهم خود از سبد تامین برق ژاپن است. وابستگی بالای ژاپن به انرژی هسته‌ای نزدیک به یک دهه پس از حادثه هسته‌ای فوکوشیما در سال ۲۰۱۱، ژاپن در تلاش است تا در مورد آینده انرژی خود تجدید نظر کند. برای ژاپن که یکی از وابسته‌ترین اقتصاد‌ها به انرژی در سطح جهان است، انرژی هسته‌ای به طور سنتی منبع انرژی مطمئن، ارزان و بدون کربن بوده است. حادثه هسته‌ای فوکوشیما منجر به «دهه خاموشی هسته ای» ژاپن شد. قبل از سال ۲۰۱۱، توکیو قصد داشت که سهم انرژی هسته‌ای را در تولید برق خود به بیش از ۴۰ درصد تا سال ۲۰۲۰ و ۵۰ درصد تا ۲۰۳۰ افزایش دهد.
شایان ذکر است که سهم انرژی هسته‌ای در تولید برق ژاپن در سال ۲۰۱۰ (یعنی آخرین سال پیش از حادثه فوکوشیما) ۲۵ درصد بود. در نمودار زیر میزان تولید برق در ژاپن و سهم انرژی هسته‌ای از آن در سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۹ نشان داده شده است.
پس از حادثه فوکوشیما، نظرات مثبت مردم نسبت به انرژی هسته‌ای تغییر کرد و موجب ممنوعیت فعالیت‌های هسته‌ای در این کشور شد. گذر زمان برخی از زخم‌ها را التیام بخشیده و اجازه داده است سیاست گذاران ژاپن در مورد ظرفیت‌های بالقوه خود تجدید نظر کنند. روی کار آمدن آبه شینزو به راس سیاست ژاپن، همزمان شد با تغییر رویکرد استراتژیک این کشور به سمت انرژی هسته‌ای که از آن به عنوان «مهمترین منبع انرژی» کشور یاد می‌کند.
اگرچه ژاپن از سال ۲۰۱۵ به بعد برخی از راکتور‌ها را مجدداً راه اندازی کرده است، اما سهم برق هسته‌ای هنوز در حدود ۶ تا ۷ درصد است که سهم ناچیزی نسبت به یک دهه پیش است. نیروگاه سندای در سال ۲۰۱۵، نیروگاه تاکاهاما در سال ۲۰۱۶ و نیروگاه‌های گنکای و اُهی در سال ۲۰۱۸ مجددا فعال و وارد چرخه تولید برق ژاپن شدند. در ادامه نیز به عنوان مثال، نیروگاه برق هسته‌ای کاشیوازاکی-کاریوا که به دنبال وقوع زمین لرزه قبلی در سال ۲۰۰۷ به طور موقت آسیب دیده و از این رو غیرفعال شده بود، اکنون فقط چند قدم تا راه اندازی مجدد فاصله دارد. راکتور‌های هسته‌ای نیز که در زلزله بزرگ شرق ژاپن در سال ۲۰۱۱ خسارت قابل توجهی دیده بودند نیز شاهد اصلاح مجدد ایمنی خود هستند و به نقطه بازگشایی نزدیک می‌شوند.

چرا ژاپن در حال اقبال مجدد به انرژی هسته‌ای است؟

دلیل اصلی تمایل ژاپن برای قرار گرفتن مجدد در جاده هسته ای، کاملاً قابل توجیه است و آن سودآوری است. زمین‌لرزه و سونامی‌های مکرر در ژاپن از دلایل مخالفت با توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای است، اما با این حال سود واحد هسته‌ای هنوز از هر منبع انرژی دیگری برای این کشور بیشتر است. به عنوان مثال در مورد دو واحد نیروگاه‌های کاشیوازاکی-کاریوا، طبق برآوردها، شرکت ژاپنی در صورت راه اندازی مجدد آن‌ها درآمد خود را تقریباً ۱ میلیارد دلار در سال افزایش می‌دهد.
همچنین در حال حاضر نیز با وجود اینکه برخی از نیروگاه‌های هسته‌ای به مدار بازگشته اند، اما واردات LNG ژاپن همچنان بیشتر از میزان قبل از حادثه فوکوشیما است. لازم به ذکر است که حجم کاهش یافته تولید برق در بازه زمانی ۲۰۱۰-۲۰۱۲ با افزایش واردات LNG به میزان قابل توجهی افزایش یافته است به نحوی که از ۹۶ میلیارد مترمکعب در سال ۲۰۱۰ به ۱۲۰ میلیارد مترمکعب در بازه ۲۰۱۲-۲۰۱۴ افزایش یافته است.
دستیابی به منابع انرژی پایدار و ارزان به عنوان مهمترین دغدغه سیاستگذاران برای اتخاب گزینه‌های سبد انرژی هر کشوری است. در این میان با وجود اینکه تا همین چند سال پیش، مخالفت‌های سرسختانه‌ای علیه انرژی هسته‌ای در ژاپن وجود داشت، اما به دلیل پاک، مطمئن و ارزان بودن این منبع انرژی، در حال بازگشت به سیاست‌های قبلی خود جهت افزایش سهم آن در سبد انرژی خود است.
منبع: اقتصاد مقاومتی

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.