تولید ۸ هزار مگاوات برق در برنامه‌ های مهم سازمان انرژی اتمی

تولید ۸ هزار مگاوات برق در برنامه‌ های مهم سازمان انرژی اتمی

محمد اسلامی در بوشهر گفت: واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر برابر استاندارد‌ها و ضوابط منظم در حال تولید برق و انتقال به شبکه سراسری است و تولید برق از ۱۵ روز پیش در این نیروگاه از ۵۰ میلیارد کیلو وات ساعت عبور کرده است.

محمد اسلامی در مورد واحد‌های ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر که در حال ساخت هستند اظهار داشت: عملیات ساختمانی واحد‌ها در حال اجرا هست، ولی متاسفانه تاخیر‌هایی به دلیل مسائل مالی این واحد‌ها تحمیل شده و ما از زمان بندی‌ها عقب هستیم.

وی با بیان اینکه ۲۲ ماه تاخیر در اجرای طرح ساخت واحد‌های دوم و سوم نیروگاه اتمی داریم افزود: این تاخیر که به دلیل مسائل مالی است خارج از کنترل سازمان انرژی اتمی بوده و با تمهیدات و تصمیماتی به دنبال سرعت گرفتن کار و جلوگیری از بیشتر شدن تاخیر هستیم.

اسلامی گفت: برای ما بسیار مهم است که سریع‌تر و حداکثر مطابق زمان بندی اصلاح شده بتوانیم به ۳ هزار مگاوات تولید برق هسته‌ای برسیم.

وی اضافه کرد: در ساخت واحد‌های جدید از مرحله پی سازی، بتن ریزی و آمارموتور همکاران ما در انرژی اتمی بومی سازی کردند و توانستند از ظرفیت داخلی استفاده کنند. سهم ساخت داخل را با توجه به تعهداتی که شرکت خارجی دارد، با بکار گیری همه ظرفیت‌های ملی در مناقصه‌هایی که برای تهیه اقلام انجام می‌دهند مدیریت شرکت نیروگاه‌های هسته‌ای با اهتمام ویژه دنبال می‌کند که از ظرفیت ساخت داخل حداکثر استفاده شود.

اسلامی عنوان کرد: در سال آغازین شرکت توانست تعداد زیادی از اقلام را به سمت تولیدات داخلی ببرند.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان همچنین در مورد تولید برق در سایر نیروگاه‌های کشور کفت: یکی از برنامه‌های مهم سازمان انرژی اتمی کشورمان و بر اساس مطالعات و محاسباتی که صورت گرفته است باید برق نیروگاه‌های هسته‌ای را در چند واحد دیگر در کشور به ۸ هزار مگاوات برسانیم و به زودی از طریق ساز و کار‌های گوناگونی که با ظرفیت داخلی و به کارگیری شرکت‌های بزرگ بین المللی سرمایه گذاری برای رساندن به ۸ هزار مگاوات را در دستور کار خواهیم داشت.

اسلامی اضافه کرد: انرژی هسته‌ای یک انرژی پاک هست و یکی از نیاز‌های فوری حال و آینده کشور محسوب می‌شود و ما برای توسعه نیاز به شتاب بخشیدن به تولید برق داریم.

وی با بیان اینکه هر روز هزار مگاوات برق در نیروگاه اتمی بوشهر تولید می‌شود گفت: این وضعیت پایدار و منظم در حال انجام است و خوشبخانه زیر ساخت‌های ما مطابق استاندارد‌های بین المللی و مدیریت حرفه‌ای در نیروگاه اعمال می‌شود.

به گفته اسلامی وقتی بازرسی‌های دستگاه‌های مرتبط بین المللی برای ارزیابی عملکرد نیروگاه اتمی انجام می‌شد، موارد متعددی در نیروگاه بوشهر شناسایی کردند که به عنوان تجربه برتر شناسایی شده و مورد توجه قرار دادند، تیم مدیریتی، کارشناسی و کارکنان نیروگاه اتمی بوشهر از نیرو‌های کیفی با دانش بالا برخوردارند و بسیار آبرومندانه و متعهدانه در حال بهره برداری هستند که این تجربه برای ما تولید دانش کرده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: این تجربه در شرایط تحریم یک دستاورد بسیار متفاوت با سایر نیروگاه‌های هسته‌ای هست که با فقدان پشتیبانی توسط تولید کنندگان اقلام و قطعات توانستند نیروگاه را با شایستگی نگهداری و بهره برداری کنند.

اسلامی ادامه داد: برای فاز‌های دوم و سوم نیروگاه که در حال ساخت است سعی خواهیم کرد با سرعت بالاتری پیش رویم.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.